Minerály Plzeň 2018

 

 

Plzeň polymetaly 2018

Pro Frýdečáka je takový výlet přes 400 km už skoro s nádechem zahraniční exotiky. Lokality kolem Plzně jsou světově známé polymetalickými rudami i akcesorickými žilnými minerály, ovšem sláva tamních důlních revírů již nadobro pohasíná. Kvůli enormních veder byly podniknuty jen dvě akce, a to po té druhé jsem se zapřísahal, že v létě už na výlety chodit nebudu, takové horko bylo, že šlo o život. Třetí lokalitu v Ejpovicích pouhý kilometr od nádraží nebylo možné navštívit pro 90 stupňové teploty na slunci. Normálně mně hořely sandály, prostě jsem to po 50 metrech musel otočit! Záchrana přišla v podobě skvělého koupaliště v Rokycanech, ale i tam to pálilo. Snad bude někdy i čas za příjemnějšího počasí.

 

Plusy:

  1. Orograficky velice členitá krajina s celou řadou opuštěných samot až po úplné divočiny.
  2. Velice dobré ovzduší pro rozsáhlé lesy.
  3. Naleziště minerálů a lokality s bohatou hornickou historií.
  4. Památky a slušné kulturní vyžití.


Mínusy:

  1. Totální nemožnost ubytování v Plzni a okolí.
  2. Odlehlost lokalit, někdy obtížný přístup.
  3. Špatné značení, rizika bloudění a úrazu.
  4. Nedostatek občanské i turistické vybavenosti na trasách což je velmi nebezpečné.

 

Zhodnocení celkové: 0- katastrofa, 3- velmi slabé, 5- průměr, 7- velmi dobré, 10 - dokonalost.

Voda:3
Půda:5
Vzduch:8

Krajina:7
Města:7
Ubytování:0

Stravování:5
Sportovní vyžití:7
Kulturní vyžití: 7
Infrastruktura:6
Lidé všeobecně:5

 

Plzeňáci mají rádi fígle a srandu a tak navštěvník postupně zjistí, že zastávka "Mrakodrap" není ten nejvyšší mrakodrap ve městě - to je obchodní centrum, ale mrakodrap je ten malý dům na rohu ( proj. H. Zápala 1924)...anebo že zastávka u památníku americkým hrdinům se jmenuje "Práce"...Business Centre Bohemia tedy nazveme radši výškovou budovou...
 

 

Trochu z města:

 

Plzeňská radnice je známá renesanční budova s bohatou výzdobou fasády.

 

Trochu se ošívám před divadlem J.K.Tyla ( proj. A. Balšánek ,1902), ale před vedrem mně nakonec zachránilo muzeum. Hned kousek vedle odtud je výborná jídelna s kvalitou za rozumné ceny, kterou lze doporučit. Jen probůh v hospodě neříkejte, že chcete Ostravar...

 

Gotická katedrála svatého Bartoloměje (poč. 1342) s nejvyšší kostelní věží u nás (102 m).

 

Velká synagoga v Plzni je třetí největší na světě (poč. 1888), rekonstruována 1995-97.

 

Celkový dojem z města je příjemný - lepší vzduch, lepší pivo, lepší fotbal...Pohled je z obchodního centra Bohemia (16. patro) přes Severní Předměstí směr Lochotín, Bolevec, v pozadí pak na horizontu rozplizlé slemeno vrchu Krkavec 504 m.n.m., Plaská pahorkatina.
 

 

 

 

Nedělej schody do vody chceš-li vodu zachovati...

 

Tož to vám bylo tak: Jednou jsem objevil u řeky krásné jezírko na koupání. V řece všehovšudy vody na palec a tady skoro 3 metry hloubka a 6 metrů z šíře, krásná modrozelená skála pokračující pod křišťálově čistou vodu dávající jí tyrkysový nádech, ve vodě duhoví pstruzi, nad skálou břízka, prostě luxusní bazének na koupání jaký dovede stvořit jenom Příroda.

Jenže celé to mělo jeden háček a tím byl přístup z takřka kolmého 15 metrového jílového svahu. Já jsem skočil, ale vylézt šlo jen s nezměrnými obtížemi. Protože koupání tam bylo nádherné, a CHTĚL JSEM SE PODĚLIT začal jsem dloubat do toho strmého svahu schody.

A tu šel po horní cestě starý pán a zarazil mně v nadpisu uvedenou větou a dodal: "Já se tu zamlada také koupával, ale teď už tam neslezu" A já na to proč jako, když přeci udělám záslužnou práci a vyrobím zde schodiště ABY SI KAŽDÝ MOHL UŽÍT PŘIRODNÍCH KRÁS DOSYTOSTI. Starý pán nad tím zavrtěl hlavou, jakože to je hotový nerozum a odkráčel v dál.

Hned druhý den po dodělání schodů bylo vedro a tak jsem si šel užít jezírka. A co nevidím, u břehu dole stojí týpek a mydlí si hlavu šamponem, mydlí se celý a chystá se skočit do jezírka. Na můj dotaz, zda to myslí vážně s klidem odpovídá, že má málo vody doma ve studně a že se musí chodit mýt do řeky a tady zrovna je vody dost a ještě tu někdo "hodný" udělal schodiště... Na moji námitku proč se nespláchne aspoň o kus po proudu, a že ta pěna se v jezírku bude točit po celý den ani neodpověděl, nechápal co to po něm chci...

No přibývaly dny léta a po schodech chodili návštěvníci a dole u jezírka se začal hromadit bordel: Rozbité sklenice, plasty, konzervy, na břehu páchnoucí vykuchané zbytky upytlačených ryb, také břízka byla brzy vykotlána a spálena, dokonce i skálu někdo začál lámat a házet do vody. Změnilo se to na jedné velké smetiště a ruiny a nebylo pomoci. Teprve až jsem zjistil co jsem ztratil, došla mi slova starého pána o mém nevýslovně hloupém počínání.

Jezírko dnes již neexistuje.

Nevrátí se zpět.

 

Proto také většinou neuvádím lokality minerálů na internetu jako to dělají trotlové, kteří chtějí jen senzační videjko nebo článek na zviditelnění se. Takoví lidé nemají hlubší zájem o geologii, mineralogii, petrologii a informační hodnota těchto příspěvků bývá většinou nulová, ale hlavně, že to obsahuje detailní popis cesty, jářku mámo my tam byli, a další honem taky tam jeďte na výlet! Že za dva roky tam nikdo nesebere ani kámen a obrátí se lokalitka v skládku - to je vůbec nezajímá. Takhle padlo naleziště v Morcínově, Železnici i jinde. Uváděním lokalit opravdu, ale opravdu hodně uděláte pro Přírodu...

Bohužel hodně zlého.

Kolik kamenů unesete v báglu? Střední batohy mívají nosnost okolo 25 kg , ale s tím nikam nedojdete. Není tedy lepší přijet autem a naložit rovnou šest beden? Co takhle dodávka vybavená sbíječkou a dvaceti bednami ? No zde by se třeba hodil i ten bagr...burza to zaplatí...

Ještě nechápete ? Jde o ESKALACI. Momentálně eviduji 200 "svých" nových lokalit minerálů kam si občas zajdu jen ze sportu a relaxace sebrat nějaký ten "hříbek". Jak to tam dopadne zveřejním-li mapy, co? Přitom každý může studovat literaturu, navštěvovat muzea, dělat průzkumy v terénu a upocený nachodit tisíce kilometrů bez jediného nálezu a o to tu jde především - o pohyb a pobyt v krajině, o získávání vědomostí o budování vztahu k Přírodě.

ALE KDEPAK! Tohle ne, to je moc náročné, dneska stačí pohodlně zkouknout trotlí video i s mapkou přístupu a tradá autem na šutry, víc nás nezajímá!

Před pár lety jsem úplně v pohodě a za dohledu majitele prošel po známém achátovém poli a sebral 8 parádních achátů a 4 jaspisy. Naprosto v klidu a pohodě, a ještě mně pán sám nasměroval kam mám jít...Pak se dovalila dodávka s rodinkou. Řev, kravál, vysypané odpadky - vyházeli celé pytle do příkopu !, cigára, haranti, pobíhání a zmatek, - naložili několik tun kamení !!! (povětšinou samé hlušiny), roztloukali každý kámen, všechno na padrť jako smyslů zbavení. A ještě se velice divili a velice arogantně, že majitel pole po nich řval. Dnes tam nikdo nesebere ani kámen, jednak už tam žádný není, jednak to pole už vlastník obchází z puškou. Nedivíte se, že ne ? 

 

Tak tedy lokality uvádím jen když musím, abych vás nepřipravil o zážitek z vlastního bádání...

 

Amfibol železitý, křížová srostlice 4 x 2cm, někdy označován zastaralým názvem kaersutit.

 

Amfibol železitý, volné krystaly, největší 4cm, Vlčí Hora u Černošína, lokalita profláklá na internetu, dnes už pod náporem výletníků s motyčkami...

 

Augitový špalek 6cm - korodovaný, srostlice 3cm a volný krystal 1,5cm, tamtéž. Vlčí Hora je zajímavá i morfologicky a botanicky, jižní část s rezervací má své zvláštní kouzlo - pohádkové remízky s prolukami, pseudokrasové propádání, pěkné dálkové výhledy do krajiny z různých míst na různé strany.

 

Augit 2cm, s korodovaným olivínem. Augit se od amfibolu odliší jiným poměrem úhlů hran na příčném průřezu a především mdlým leskem a šedavou barvou. Amfibol železitý je těžší a má silný skelný lesk. Poměr obou minerálů ná této lokalitě vyvětralých z matrix je cca 60:40, jen augit mnohem rychleji degraduje.

Doporučuji srovnat obé - amfibol se střižovickým tefritem z Ústí n. Labem za Tesco a s augitem z Paškova Pole u Žimi. Železitý amfibol se dále vyskytuje ve vulkanickém pásmu karpatské předhlubně od Třince přes Bašku až po Uherské Hradiště (analcim foidová gabra). V žermanických a novojičínských pikritech diabasových žilníků též je přítomen. Hezké amfiboly pocházejí z regionální metamorfózy v okolí Sobotína. Zasvěcení vědí kam se vydat...

 

Strengit - bílý, apofylit - nahnědlý, dutina 2cm, náhodný nález, to zas bude mlácení do té tvrdé strusky...Měl jsem štěstí, že i přes 100 kopáčů denně má Vlčí Hora ještě stále co nabídnout. Možná že to bylo způsobeno i tou vichřicí, která spolu s průtrží vyrubala nové odkryvy... ale i tak platí, šetřete si lokality ať se máte kam vracet! 

 

Plzeňské rudní revíry

 

Sfalerit, zinková ruda, srostlice nepravidelných krystalů,  6x3x3 cm.

 

Sfalerit, srostlice nepravidelných krystalů,  8x4x2 cm.

 

Sfalerit, detail ploch s diamantovým leskem, 4 cm.

 

Sfalerit 4 cm, s vrostlým galenitem 1 cm jako žilní polymetalická surovina.

 

Galenit, olověná ruda, xx do 1 cm v křemenné žílovině.

 

Galenit xx do 0,5 cm v křemenné žílovině.

 

Pseudomorfózy křišťálu - okénka po galenitu, xx do 0,5 cm v křemenné žílovině.

 

Galenit xx do 3 mm, zvětralý, na křišťálu xx do 10 mm.

 

Galenit xx do 1 cm, detail. Materiál je toxický, případné řezání, broušení a leštění nelze doporučit, to lze provádět jen za speciálních podmínek. Lépe je použít štípání a lakování.

 

Sfaleritová matrix, sfalerit je tmavší a na zdejším nalezišti nabíhá do šedo-fialova.

 

Galenitová matrix, galenit je do šedo-modra, zvětrávím tmavne až skoro zčerná.

 

Citrínová geodka 3 cm v hornině 8x4x4 cm.

 

Křišťálové geodky (6cm) jsou zde ještě poměrně hojné, za 2 roky zde pro internetová videa nezbude nic. Takhle byly do mrtě vysbírány všechny kalcitové geody (několik tun!) z Hončky v 2006. Nevím proč.

 

Detail křišťálové geodky 4cm, s povlaky železitanů a fosfátů.

 

Křemen křišťál 4cm, a křemen křišťál krápníčkový 4 cm.

 

Pěnový křemen křišťál 4cm, povlečený čistým bezvodým oxidem železitým Fe2O3.

 

Křemen ametyst, zde pouze jako někým odhozený vzorek pro ukázku 4cm, xx do 3 mm.

 

Křemen citrín 4cm, s povlaky hydratovaného oxidu železitého 6Fe2O3.nH2O+4Fe(OH)3

 

Křemen citrín 6cm, s povlaky hydratovaného oxidu železitého a s patrnou duhovou irizací.

 

 

Tož zatím zdař bůh šutráci.

 

 

TOPlist