DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Sectio POLYSPERMAE

 

 

Sectio: POLYSPERMAE Kubik 2012

 


G. pflanzii ssp. zegarrae WR 183, Comarapa - Mataral, Santa Cruz, BOL.

Zahrnuje známý okruh rostlin na velkých areálech a podle toho se taky projevuje variabilita a to včetně semen 0,1mm až 3mm ( millaresii, comarapense, saglionis, zegarrae, riograndense, lumbrersense, atd. ). Rosliny tak varírují v barvě květů, pokožky a vytrněn,í že tyto veškeré názvy jsou zbytečné a členění do subspecií je vlastně zachováno jen díky sběratelskému konsenzu, botanicky jde o jeden druh.

Rostlina na obrázku je pro 0,1 mm malé semena tak náročná na pěstování, že výsev si v ničem nezadá s výsevem strombáčů. Klíčí dobře to jo, ale jak pravil klasik: "Jeden den to bylo zelený a druhý den černý". Proto pozor, větrat co to dá. První pikýrování se provádí ve shluku po 3 -6 rostlinách, potom už to poroste jako z vody, jen ji tam nesmíte zapomenout dodávat. Ale bacha i na velké kytky. Mně vydržely i mráz -8 C, ale zato když jsem ve sklepě urazil areolku, shnila celá kytka jedna báseň na infekci Cladosporium, jako nějaký ariák. Dospělé rostliny mají jemné kořenové vlášení a tak zálivka v parnech může způsobit bleskové odumření kořenového systému, který se pak těžko obnovuje, nezřídka už není co obnovovat, protože krčkovice střelí až do kambinálních pletiv, takže kaktusy jdou na kompost...

 

The correct names of forms of Gymnocalycium pflanzii.

I am keeping these plants in my collection as follows:
Gymnocalycium pflanzii ssp.comarapense WR183, Comarapa to Mataral, STA. CRUZ

(Sometimes even appear under obsolete synonyms: zegarrae, eytianum, izozogsii..etc.)


Of course we can search for the first descriptions:

 

Gymnocalycium zegarrae Cárdenas -- Kakteen And. Sukk. 9: 21, figs. 1958 (GCI)

Gymnocalycium comarapense Backbg.-- Die Cactaceae III, 1775, 1959

Gymnocalycium izozogsii Cárdenas -- Cact. Succ. J. (Los Angeles) 38: 45, figs. 1966 (GCI)

Now the point is what everyone recognizes. The logic of the things lead me to that I personally seems a most appropriate name, as I have written in the header.


The whole learning is that each taxonomic school - the system, may keep a record of the same taxon differently, PlantList, IPNI etc...confirm or reject this or that. How the schools are good shoemakers shows a brief demonstration - in IPNI are stated Fockea crispa and Fockea edulis next to each other, even though it is only one species ... and the "experts" in the collections are looking for that to distinguish “them” - it's called “dance of donkeys”, because Fockea... has a leaf edge more corrugated according to more stronger the direct sun is, and a straight edge of leaves can induce growth in the winter on the one same plant... Whoever can find out that by yourself easily.

So it is the same with gymnas - neither description according to priority data is guaranteed, a Czech collector Mr. Slaba writes that G. bruchii has a poor first description and therefore should be given a priority to a name G. lafaldense ...

Similar plants (Com., Zeg.) came from Millares, Rio Grande, and a special completely flat big plants Pflanzii ssp. are from Lumbreras.

The problem of these names is in CRITERIZATION because the results will always correspond to the human set standards. Similar nonsense is e.g., that Pluto is no longer a planet, but a planetoid, although the definition of a planet would be taken by two criteria at once:


1. An object is capable formed itself into a spherical shape by its own gravity.
2. An object - together meets with rule 1. - is circulating in the primary orbit around its parent star, not around another object.


Here it is easy to see that we managed planetology in two sentences.
And something similar I am trying about names of gymnas...

But who wants to, can continue with belief in the planetoid - because " a scientific" conference has established it and therefore it must be the gospel truth...

 

Its time scientific conferences established that planetoid Earth is the flat center of the Universe, or that DDT is a miraculous medicine for everything, and a holotype G. quehlianum is a G. robustum ...


Have a nice day and healthy Gymnas too !

 

Series: Spegazziniana Kubik 2012

 

 

G. spegazzinii  JL 26, Cachi, záp. od Rio Calchaqui. Nejobtížnější druh rodu na pěstování. Na obrázcích jsou rostliny cca 22 let staré o průměru 9cm, zatím kvetla jen jedna rostlina a to 1x. Semena špatně klíčí, malé semenáčky padají jeden za druhým, prodleva je nutná, rostliny rostou pomaleji než ariokarpy a celou dobu jsou taky tak plešaté. Květ je veliký, krémový s fialovým středem, ale nestačil jsem ho vyfotit protože přišla průtrž. Bacha taky na kroupy!

 

Pro zdárné pěstování vyhovuje volná kultura nebo pařeniště. Ve skleníku a za vlhka dostávají od areol fleky Alternaria solani nebo Cladosporium ssp. a potom hynou. Jde o mýtické rostliny s namodralou pokožkou a červenými trny. Je v tom trochu tak selekce, protože z této rostliny se nám semtam ve výsevech přihodí i žlutě nebo hnědočerně otrnění jedinci, postupem času však dorostou v podobné rostliny. Pro rychlejší růst této formy, kaktus přesazujeme každé dva roky. Rostliny byly před focením navlhčeny, aby vynikla barva trnů.

 

Kde se berou ?  Občas gymnofilové machrují s krátkotrnými rostlinami s různými názvy jako " G. spegazzinii brevispinum, unguispinum, tortuispinum. " etc. Tyhlety kultivary a co jiného by to jako mělo být když to selektujete z výsevů ?, pocházejí z různých nalezišť, kde se při větším počtu vysetých semen nahodile s větším či menším procentem zastoupení vyskytne genová krátkotrná mutace. Tyto rostliny se vyberou, pak se - nejlíp - naroubují a sprašují mezi sebou. Psaní lokality na jmenovku v druhé generaci už je sice nesmysl, ale zase můžete na výstavě vykládat, že ty kopce tam toho jsou plné...

Na druhou stranu je nutno uvést, že se skutečně najdou stanoviště s místní mikropopulací spegazů s více - méně redukovaným otrněním, třeba jako od La Punilla. Až budete objednávat semena zkuste tedy třeba tyhle:

 

G. spegazzinii cv. unguispinum, El Obelisco, selection

 

G. spegazzinii cv. brevispinum, Puerto Tastil, selection


 

 

G. spegazzinii ssp. guanchinense P 226, Cuesta Miranda, La Rioja, 1500 m.n.m. Rovněž pomalu rostoucí druh s trochu náročnějším pěstováním než u jiných gymen.Starší kusy mají rozestálé otrnění a jsou ozdobou každé sbírky.

 

G. cardenasianum, Carrizal, Tarija, BOL. Říká se - takových rostlin aspoň 10 do sbírky. Podle novějších záznamů se můžeme dočíst, že vesnička se připisuje i departamentu Chuquisaca, není to pravda - v jižním výběžku tohoto kraje se v údolí stýká s hranicí dep. Tarija, dělicí čárou je řeka, Carrizal leží až za touto řekou v dep. Tarija. Dohromady to není nic než pár baráků s kostelíčkem a sušárnou česneku kousek za vsí.

 

Kdesi na netu jsem četl jak se kardenasy roubují pro extrémní rozvoj otrnění. Já mám všechny svoje rostliny pravokořenné a nezdá se mi, že by měly problém s otrněním...Nejhezčí jsou malé semenáče o průměru 3 -6 cm.

 

G. carminanthum WR 227, Sierra Ambato, Catamarca. Známé jako tillianum WR 227, název je pouhá katalogová položka. Rostliny mají jen delší a tenčí trny, nic víc...Kdo má víc místa, koupí si velkou kulatou bonsai misku, nasází tam 10 dospělých rostlin a pak se kochá...

 

G. carminanthum P133 -133a, Sierra Ambato, Catamarca, 1600 m.n.m. Hrubotrná odchylku zas kterýsi prodejce popsal jako montanum, klidně si to můžete z jmenovky odmazat. květy jsou až 10 cm velké, přebarvují se v průběhu kvetení v závislosti na čase a teplotě, výsevy jsou snadné, pěstění taktéž a na balkoně lepší než muškáty, tak kdo by odolal...?

 

G. acorrugatum VS 32, Chucuma, San Juan, 850 m.n.m. Další dvě fotky jdoucí za sebou ukazují variabilitu v květech u rostlin z jedno výsevu. Jedná o hezky trnitou nenáročnou rostlinu  Teď takové rostliny vyberte, sprašujte mezi sebou, napište o tom článek do časopisu s popisem v latině - a hurá jste slavní - nový druh je na světě !! Jenže jakou má cenu sláva volů ? ( Kdo je líný se babrat s popisem ať pár rostlin pošle na sraz rakouských gymnofilů, oni už v tom udělají ordung... )
 

To mi připomíná jak jsem byl onehdá u kolegy, který ukazoval na povedený výsev G. quehlianum. Semenáčky byly velké už 2 -3 cm a z celé mísy vybral cca 20 zcela beztrných - zajímavých rostlin. "Už to dávám bokem a budu to kotit mezi sebou..."chlubil se mi.

Všechny podobné "specialisty" upozorňuji, že selekce je stejný postup jako hybridizace a takové rostliny se označují přídomkem cv.

 

...